Abonu Denboraldia

Copland / Mahler

A. Copland
Preamble for a Solemn Occasion (Hymn for the United Nations) [6']

G. Mahler
1. Sinfonia, 'Titan' [50']

Juraj Valcuha
Zuzendaria

Mireia Gabilondo

Dorleta Urretabizkaia

Data eta Lekua

11Abendua, 2023Astelehena, 19:30 h.BilbaoEuskalduna
12Abendua, 2023Asteartea, 19:30 h.Pamplona-IruñaBaluarte
13Abendua, 2023Asteazkena, 19:30 h.Donostia-San Sebastián AKursaal
14Abendua, 2023Osteguna, 19:30 h.Donostia-San Sebastián BKursaal
15Abendua, 2023Ostirala, 19:30 h.Vitoria-GasteizPrincipal

-(e)tik gora

10 €

Informazioa

Aaron Coplandek Nazio Batuen Erakundearen ereserkia idatzi zuen 1949an, Abagune solemne baterako hitzaurrea izenekoa; izan ere, kontzertu hau inauguratuko du Coplanden ereserkiak, Giza Eskubideen Aldarrikapen Unibertsalaren 75. urteurrena ospatzeko. Idazlanarekin batera doazen testuak euskaraz errezitatuko dira. Houstongo Orkestra Sinfonikoaren zuzendari titular Juraj Valcuha, horren ondoren, Mahlerren lehen sorkuntza sinfonikoan barneratuko da; «Titan» ezizenaz da ezaguna lehen lan hori, iluntasunetik argirako igarobide heroiko bat izaki, eta «erromantze sinboliko» gisa deskribatu zuen Bruno Walterrek; Walterren hitzetan, halaber, «erromantze horren benetako heroia musika da». Mahlerren aburuz, «sinfonia bat mundua bezalakoa izan behar da: den-dena hartu behar du bere baitan», ideia hori bere Lehen sinfoniaren lehen konpasetan dago jada; orkestraren maila osoan zehar banatutako nota etereo batekin irekitzen da Lehen sinfonia, mihise zuri zabal-zabal bat izango balitz legez, zeinaren gainean islatuko baitira gero iritsiko diren soinu-paisaia liluragarriak.

 

 

Artistak

Juraj Valcuha

Juraj Valcuha

Zuzendaria

Informazio gehiago
Mireia Gabilondo

Mireia Gabilondo

Narratzailea (Bilbo, Iruña, Donostia)

Dorleta Urretabizkaia

Dorleta Urretabizkaia

Narratzailea (Gasteiz)

Hurrengo ekitaldiak

Kontzertuak eta Sarrerak Apirila

1 Al
2 Ar
3 Az
4 Og
5 Or
6 Lr
7 Ig
8 Al
9 Ar
10 Az
11 Og
12 Or
13 Lr
13 apirila, 2024 Larunbata, 11:00 h.
Miramongo Matinéeak 12. Matinéea: Euskal Herriko Gazte Abesbatza Donostia
12. Matinéea: Euskal Herriko Gazte Abesbatza
13 apirila, 2024 Larunbata, 18:00 h.
Musika Gela Misterioa Donostia
Misterioa
14 Ig
14 apirila, 2024 Igandea, 18:00 h.
Musika Gela Misterioa Vitoria/Gasteiz
Misterioa
15 Al
16 Ar
17 Az
18 Og
18 apirila, 2024 Osteguna, 19:30 h.
Abonu Denboraldia Die Ersten Menschen Robert Treviño Bilbao/Bilbo Sarrerak erosi
Die Ersten Menschen
19 Or
20 Lr
20 apirila, 2024 Larunbata, 19:00 h.
Abonu Denboraldia Die Ersten Menschen Robert Treviño Bilbao/Bilbo Sarrerak erosi
Die Ersten Menschen
21 Ig
22 Al
23 Ar
24 Az
25 Og
26 Or
26 apirila, 2024 Ostirala, 19:30 h.
Abonu Denboraldia Mozart / Bruckner Marie Jacquot Vitoria/Gasteiz Sarrerak erosi
Mozart / Bruckner
27 Lr
27 apirila, 2024 Larunbata, 11:00 h.
Miramongo Matinéeak 13. Matinéea: Aurora Laukotea Donostia Sarrerak erosi
13. Matinéea: Aurora Laukotea
28 Ig
29 Al
29 apirila, 2024 Astelehena, 19:30 h.
Abonu Denboraldia Mozart / Bruckner Marie Jacquot Pamplona/Iruña Sarrerak erosi
Mozart / Bruckner
30 Ar
30 apirila, 2024 Asteartea, 19:30 h.
Abonu Denboraldia Mozart / Bruckner Marie Jacquot Bilbao/Bilbo Sarrerak erosi
Mozart / Bruckner